Czym grozi niedobór witaminy B12?

W diecie każdego człowieka niezbędne są witaminy – nie tylko utrzymują one organizm w dobrej formie, ale również wpływają na występowanie chorób. Co więcej, niedobór niektórych witamin może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Witamina B12 jest jedną z tych witamin, których niedobór jest dotkliwie odczuwany przez organizm człowieka.

Witamina B12 – lekarstwo na anemię złośliwą

Niedokrwistość złośliwa jeszcze kilkadziesiąt lat temu była chorobą śmiertelną – nie znano bowiem na nią lekarstwa i nie wiadomo było, co ją wywołuje. Obecnie medycyna poszła do przodu i jasne stało się, że anemia złośliwa wywoływana jest przez niedobór w organizmie witaminy B12. Schorzenie to jest jednak nadal bardzo groźne – w fazie początkowej może prowadzić do ogólnego rozstroju organizmu i złego samopoczucia. Jednak jeśli witamina B12 przez dłuższy czas nie jest dostarczana organizmowi, może prowadzić nawet do zaburzeń wzrostu i dojrzewania u dzieci, bądź zaburzeń psychicznych i fizycznych u dorosłych. Jednym ze środków zapobiegawczych jest przyjmowanie w odpowiedniej ilości witaminy B12 oraz badanie jej poziomu w razie potrzeby, aby zastosować odpowiednie leczenie.

Witamina B12 i jej niedobór groźny dla życia

Duże niedobory witaminy B12 objawiają się w bardzo widoczny sposób, tworząc praktycznie cały zespół dolegliwości. Spowodowane jest to faktem, iż witamina B12 jest bardzo ważnym koenzymem w procesie syntezy metioniny, jednego z aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Duży niedobór kobalaminy objawia się między innymi zaburzeniami metabolizmu, pracy żołądka i jelit, utratą poczucia smaku, ale również bardzo dużą ilością objawów neurologicznych – na przykład zaburzeniom chodu. Brak witaminy B12 w organizmie może zakończyć się również wystąpieniem objawów psychiatrycznych, na przykład otępienia czy paranoi.

Komentowanie jest zakończone.